Jesień w ogrodzie to czas zbiorów. Dojrzały owoce, zaczynają opadać liście, rośnie od różnego rodzaju materii organicznej pryzma kompostowa. Nie zmarnujmy resztek jakie daruje nam natura: skoszonej trawy, resztek kuchennych, liści … Posłużą nam do produkcji doskonałego kompostu i przez to powrócą do naturalnego obiegu materii w przyrodzie.
W okresie jesieni opadłe liście mogą być gromadzone i przerabiane na kompost tzw. ziemię liściową. W celu zainicjowania fermentacji w pryzmie wykorzystamy mieszaninę przygotowaną z liści, sproszkowanej gliny, dolomitu i EM Naturalnie Aktywny. Fermentowany materiał musi zawierać minimum 30% wilgoci aby zapewnić prawidłowy przebieg procesu fermentacji. Kiedy wszystkie wymienione składniki zostaną ze sobą dokładnie wymieszane pryzmę należy przykryć arkuszem plastikowej folii. Pryzmę należy pozostawić pod przykryciem przez co najmniej 6 tygodni ( dłuższy okres kompostowania daje lepsze wyniki) w celu zakończenia całego procesu. Stosując opisane wcześniej procedury sprawimy, że substancje pokarmowe zawarte w opadłych liściach zostaną w sposób efektywny przekształcone w wartościowy nawóz.
Wymagana ilość składników (do przetworzenia na kompost 100 kg opadłych liści):
- Glina – 5% przetwarzanej masy czyli 5 kg
- Dolomit – 5% przetwarzanej masy czyli 5 kg
- EM Naturalnie Aktywny 2% przetwarzanej masy czyli 2 litry.
Otrzymany podczas fermentacji produkt stosujemy do gleby pomiędzy grządkami w ilości 0,5 kg sfermentowanych liści/ 1 m²
Jeśli zrezygnujemy z dodatku dolomitu otrzymamy wspaniałą ziemię liściową o lekko kwaśnym odczynie do nawożenia truskawek, malin, jeżyn oraz innych roślin lubiących kwaśny odczyn.
Przygotowanie i wykorzystanie pryzmy kompostowej Bokashi
- Materiały organiczne (odpadki kuchenne) o objętości 100 litrów
- 200 ml EM Ogród (rozcieńczone z wodą)
- 1 kg EM BOKASHI Starter Kompostowy
Należy lekko rozcieńczyć EM Ogród po to, by mógł zostać zmieszany z różnorodnymi świeżymi materiałami organicznymi takimi jak: skoszona trawa, wodorosty, rozdrobnione gałęzie, itp. Następnie należy układać naprzemiennie warstwy poszczególnych materiałów ubijając je lekko po to, by pozbyć się powietrza znajdującego się wewnątrz warstwy. Na koniec należy przykryć pryzmę plastikowym arkuszem, lub arkuszem tkaniny. Następnie należy ją pozostawić do fermentacji na okres co najmniej 6 tygodni zanim wykorzystamy uzyskany materiał jako nawóz.
Produkt finalny nie jest kompostowany, ale przefermentowany. Oznacza to, że EM przekształca pryzmę w cenny nawóz glebowy i roślinny. Produkt końcowy nie wygląda jak typowy kompost. Materiały te są jedynie wstępnie przefermentowane. Dzięki temu mikroorganizmy glebowe mogą go optymalnie wykorzystać. Podczas kompostowania metodą Bokashi nie dochodzi do ubytków materiału organicznego, jak to ma miejsce w przypadku procesów gnilnych zachodzących w tradycyjnej pryzmie kompostowej. Ilość wody użytej do rozcieńczenia EM’a zależy od wilgotności użytego materiału organicznego. Wilgotność pryzmy nie może przekraczać 30%.
Ciekawostka:
Mając do dyspozycji np. muł pozyskany z odnawianego stawu, zbożowe fusy pobrowarniane lub leżakowane osady pofermentacyjne możemy (na skalę domową lub przemysłową) przy pomocy EM produkować doskonałej jakości ziemię doniczkową!
Prawie wszystkie materiały organiczne mogą być wykorzystane do przygotowania kompostu Bokashi. Jeżeli jesteście zapalonymi ogrodnikami, to nie będzie dla was problemem przygotowanie pryzmy we własnym zakresie przy minimalnym nakładzie środków.
Wykorzystanie Aktywnego EM jako inicjatora procesów kompostowania przy produkcji tradycyjnego kompostu.
Proces produkcji tradycyjnego kompostu może być przyspieszony poprzez regularne stosowanie EM Ogród w obrębie pryzmy kompostowej, lub wewnątrz pojemnika, w którym prowadzony jest proces kompostowania.
Zalecana ilość: 1-2 litrów EM Ogród /1m3
Eliminacja odoru wydzielanego przez pryzmę kompostową
Poprzez spryskanie wierzchu pryzmy kompostowej 10% roztworem Aktywnego EM zatrzymana zostaje emisja odoru, a zapoczątkowany proces fermentacji. Poprzez przekształcenie procesu kompostowania w proces fermentowania następuje obniżenie temperatury procesów zachodzących w pryzmie i wiele cennych substancji pokarmowych zostaje zachowanych. Wierzch pryzmy można posypać dodatkową ilością Bokashi, co wpłynie na dalsze ograniczenie emisji odoru i będzie stymulowało proces kompostowania.
Zalecana ilość: 1 litr EM Ogród /1m3
Na koniec kilka przepisów i rad przydatnych jesienią.
Październik jest dobrym miesiącem dla sadzenia drzew i krzewów owocowych, róż, przesadzania i dzielenia roślin bylinowych.
To dobry czas do przycinania pnączy- szczególnie powojników.
Sadzenie bulw i cebulek.
Przed posadzeniem bulwy cebulki moczymy na kilka minut w 20% EM Ogród.
Zapewnia to im ochronę przed chorobami i stymuluje procesy wzrostowe.
Przesadzanie drzew i krzewów.
Przesadzanie to duży stres dla roślin i aby dobrze przyjmowały się na nowym miejscu przenosimy je wraz z nieuszkodzoną bryłą korzeniową. Roślinę zaraz po przesadzeniu podlewamy 10% EM Ogród. Jeśli z jakiegoś powodu doszło do uszkodzenia korzeni lub przesadzanie na piaszczystej glebie spowodowało rozkruszenie się bryły, spryskujemy je lub moczymy na chwilę w pojemniku z 10% roztworem EM Ogród.
Sporządzanie pasty ogrodniczej.
Do 100g wosku pszczelego dodajemy 5g proszku ceramicznego EM Super Cerra C i dokładnie mieszamy. Tak przygotowaną pastę stosujemy przy zranieniach drzew, cięciach odmładzających i chirurgii drzewnej.
,,Ogrodowy jogurt” jak nazywają ogrodnicy EM, wzmacnia glebę, rośliny i także nas samych.
Jeśli z jakiś powodów musieliśmy zastosować chemiczne środki w ogrodzie – po okresie karencji wykonajmy oprysk EM. Ten zabieg wzbogaci zniszczoną mikroflorę i przyspieszy biodegradację preparatów chemicznych.
Metody EM dają możliwość kreowania własnych receptur i sposobów stosowania pożytecznych kultur mikroorganicznych w naszym ogrodzie i gospodarstwie.
Zatem praktykujmy EM i wymyślajmy własne dobre przepisy na zdrowie.