Twórcą koncepcji Efektywnych Mikroorganizmów® (EM) jest prof. Teruo Higa z Okinawy. Ziarno tego, co miało stać się EM, wykiełkowało, gdy Higa badał pomarańcze do swojego doktoratu w ogrodnictwie na uniwersytecie Kyushyu. To tam zdał sobie sprawę z potencjału mikroorganizmów w rolnictwie i odkrycie to skierowało jego prace naukową w nowym kierunku. Jego wieloletnie badania nad stosowaniem heterogenicznych mieszanek mikrobiologicznych w uprawie roślin, w krótkim czasie znalazły znacznie szersze zastosowania, jak hodowla zwierząt czy regeneracja środowiska czy zdrowie ludzkie. Wszystkie mikroorganizmy wchodzące w składu preparatów EM wywodzą się z środowiska naturalnego, żaden nie jest genetycznie zmodyfikowany.

Prof. Teruo Higa urodził się na Okinawie w Japonii w 1941 roku. Jest absolwentem Uniwersytetu Wysp Riukiu. Napisał doktorat z dziedziny ogrodnictwa na Uniwersytecie Kiusiu. W 1982 roku uzyskał tytuł profesora na swojej macierzystej uczelni. Jego badania nad efektywnymi mikroorganizmami i ostateczne opracowanie technologii EM przyniosły mu międzynarodowe uznanie.

Prof. Higa jest prezesem Międzynarodowego Komitetu Promocji Rolnictwa Naturalnego, dyrektorem generalnym Fundacji na rzecz Ochrony Środowiska Naturalnego Ziemi, przewodniczącym Światowej Organizacji na rzecz Pokoju, doradcą naukowym Japońskiego Stowarzyszenia Producentów Kwiatów oraz konsultantem Stowarzyszenia na rzecz Oczyszczania Zasobów Wodnych Japonii. Jest także autorem licznych książek i publikacji.