Doceniamy obecność Efektywnych Mikroorganizmów na skórze, ponieważ środowisko bakterii kwasu mlekowego wspiera naturalnie występującą na skórze mikroflorę.
Nieprzyjemny zapach pod pachami, powstający przy poceniu się, powstaje w ten sposób, że wraz z potem jest wydalana nie tylko woda, lecz także związki organiczne. Te związki są rozkładane przez mikroorganizmy. Jeśli zaburzymy naturalnie występującą florę mikroorganizmów przez stosowanie mydła i dezodorantów, to zaczynają się mnożyć niepożądane mikroorganizmy. Ostatecznie pod pachami zachodzi ten sam proces, jaki zachodzi w ściekach czy w gnojowicy, uczestniczą w nim te same mikroorganizmy. Nieprzyjemny zapach ciała powstaje także w wyniku procesów chorobowych, które w nim zachodzą. Według starej mądrości ludowej skóra jest odzwierciedleniem jelit, które są przecież podstawą wszelkich zjawisk immunobiologicznych. Dlatego zapach ciała spowodowany chorobą można usunąć wyłącznie poprzez optymalne mikrobiologiczne zasiedlenie jelit. Dlatego zasiedlenie pożywienia przez dobroczynne mikroorganizmy jest istotnym warunkiem przyjemnego zapachu ciała.
Niemniej przez opryskiwanie pokoju chorego i wlewanie EM do wody do mycia można zniwelować wiele takich przykrych zapachów. Logika podpowiada, żeby rozcieńczonym EM spryskiwać także pieluchy i wkładki, co też robi wielu użytkowników EM. Istnieje jeszcze wiele innych możliwości zastosowania technologii EM w łazience. Podajemy przepis dla miłośników wellnessu: napełnić wannę wodą, podczas napełniania umieścić w wannie worek szarych rurek albo jeden krążek ceramiczny do kąpieli. Po napełnieniu wanny dodajemy 2–3 l EM Probiotyku do wody. Spędzenie 20 minut w takiej kąpieli ma niezwykle odświeżające i orzeźwiające działanie. Jeśli ktoś chce sobie zafundować jeszcze większą przyjemność, to niech dosypie do tej kąpieli kilogram soli krystalicznej lub kamiennej lub EM Bokashi Probiotyk. Oczywiście można także dodać dobrej oliwy, np. z oliwek, która rozpuści witaminy ( A, D, E, K) zawarte w fermentowanych otrębach i natłuści skórę. Kolejny, bardzo przyjemny przepis na kąpiel: 2 l melasy z trzciny cukrowej wlać do wanny w miejscu przy kranie. Melasa się rozpuszcza i przyjemnie wygładza skórę. Można oczywiście dodać do tego jeszcze EM-1 lub EM Probiotyk. Otrzymujemy także pozytywne informacje, z których wynika, że EM-1 lub EM Probiotyk stosowane do kąpieli stóp ma zaskakujące działanie. Grzybica stóp i uporczywa grzybica paznokci często znika po odpowiednio częstym kontakcie z mikroorganizmami sterującymi symbiozą, które znajdują się w składzie mieszanki EM. Oczywiście nie należy przerywać leczenia zaleconego przez lekarza. Ale zgodnie z powyższymi doświadczeniami można je z powodzeniem wspomagać EM’ami.
Butelka z roztworem EM (EM Refresh) stojącym w łazience, ma jeszcze jedną funkcję – jest ona podstawą czystości w tym pomieszczeniu. Duża wilgotność sprawia, że łazienkę często zasiedlają niepożądane mikroorganizmy. Najczęściej są to grzyby pleśniowe. Zasiedlają one wilgotne kąty, brzegi fug uszczelnionych silikonem i miejsca źle zaizolowane. Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić w takim przypadku, jest to, czy pomieszczenie jest odpowiednio wietrzone i czy w ten sposób jest odprowadzany nadmiar wilgoci. Jeśli tak jest, to można szukać dalszych przyczyn. Czy może pomalowaliśmy ściany, używając zbyt dużo materii organicznej? W takim przypadku przy następnym remoncie należałoby użyć dobrej farby mineralnej.
Jest wiele możliwości pozbycia się grzyba. Do tego celu nadają się wszystkie dopuszczone do stosowania fungicydy jako chemiczne środki grzybobójcze. Jeśli nie chcemy ich używać, to naturalnym fungicydem jest znany od bardzo dawna olejek z drzewa herbacianego, który jednakże może zostawiać tłuste plamy. Jeśli pozwalają na to warunki, to jest to najbardziej naturalny sposób zwalczania grzyba, ponieważ nie niesie ze sobą żadnego ryzyka dla zdrowia, poza przypadkami alergii na olejek z drzewa herbacianego. Inny sposób to intensywne spryskiwanie miejsc zaatakowanych przez grzyba roztworem EM Refresh lub czystym EM Refresh.
Znamy łazienki, które mimo wszelkich zabiegów stale są zagrzybione. Poprzez regularne spryskiwanie roztworem EM doprowadziliśmy do tego, że pomiary biobudowlane nie wykazują zarodników grzybów w powietrzu. Jest to spora ulga dla alergików. Jednakże od EM nie można oczekiwać cudów, jeśli budynek nie spełnia odpowiednich wymogów budowlano-fizycznych. Niektóre hotele regularnie stosują środki czyszczące z EM’ami z dobrym skutkiem. Zwłaszcza w przypadku zasiedlenia uszczelek silikonowych przez grzyby pleśniowe ta strategia wydaje się dobrym środkiem zapobiegającym ich powstawaniu. Także w dziedzinie wellness, w gospodarstwie domowym czy w większych instytucjach przeznaczonych do przyjmowania gości Technologia EM w wielu miejscach zagościła na stałe. EM jest spryskiwany po dezynfekcji przeprowadzanej naturalnymi środkami, takimi jak kwas nadoctowy, ponieważ kwas nadoctowy działa bardzo intensywnie i szybko się rozpada. Efektywne Mikroorganizmy zasiedlają całą okolicę, w związku z czym Grzybica Stóp & Co. nie ma żadnych szans.