Drugiego dnia konferencji uczestnicy mieli okazję odwiedzić kluczowe miejsca związane z wdrażaniem Technologii EM na Okinawie. Pierwszą wizytą była fabryka EMX Gold, gdzie uczestnicy mogli zobaczyć proces produkcji zaawansowanych preparatów EM wykorzystywanych w dbałości o kondycję i zdrowie człowieka. Prezentacje na miejscu dostarczyły szczegółowych informacji o historii powstania tego niezwykłego toniku. Mogliśmy obejrzeć od początku do końca jak przebiega proces produkcji, konfekcji i dystrybucji do EM Partnerów z całego świata.
Kolejnym punktem programu było odwiedzenie ogrodu botanicznego, gdzie Technologia EM jest wykorzystywana między innymi do oczyszczania stawów. Szczególną uwagę przyciągnęła największa w Japonii plantacja lotosu, której zdrowy rozwój wspierany jest przez regularne stosowanie mikroorganizmów. W trakcie wizyty uczestnicy mieli okazję zobaczyć, jak naturalne metody zarządzania wodą przyczyniają się do ochrony środowiska.
Na zakończenie dnia zorganizowano wizytację projektu Uniwersalnej Wioski, w której skład wchodzą :
🔋 Bio-Cycle Center: Centrum to wykorzystuje odnawialne zasoby, takie jak odpady spożywcze z centrum handlowego AEON, do produkcji energii elektrycznej, kompostu i nawozów płynnych. Wytwarzana energia zasila zarówno samo centrum, jak i obiekt ICT Solar Cultivation Facility, a także może być używana jako awaryjne źródło zasilania podczas klęsk żywiołowych. Jest to pierwsze tego typu innowacyjne centrum w Japonii, które produkuje i konsumuje energię lokalnie.
🌱 ICT Solar Cultivation Facility: Obiekt ten wykorzystuje energię elektryczną i nawozy z Bio-Cycle Center oraz najnowszą technologię EM do prowadzenia upraw glebowych z wykorzystaniem roztworów odżywczych. Wyhodowane tu warzywa będą sprzedawane lokalnym restauracjom, a w kolejnych etapach projektu także na planowanym targu rolniczym.
🏫 Children’s Farm: Na tej farmie uczniowie lokalnych szkół podstawowych mają możliwość uczestniczenia w zajęciach rolniczych w ramach programu edukacji ekologicznej i społecznej. Odpady z obiadów szkolnych są wykorzystywane do produkcji biogazu, co pozwala uczniom na praktyczne poznanie zasad zrównoważonego rolnictwa i gospodarki o obiegu zamkniętym.
Jesteśmy pełni inspiracji do przeniesienia wielu z zaobserwowanych rozwiązań na nasze Polskie warunki… obserwujcie nas 😊