Efektywne Mikroorganizmy działają kompleksowo w glebie i w roślinie. Pod ich wpływem zachodzą pożądane zmiany biochemiczne, które są kluczowe zarówno dla kondycji i żyzności gleby, jak i odporności i wzrostu maliny w niekorzystnych warunkach. Efektywne Mikroorganizmy ułatwiają utworzenie i utrzymanie w glebie pożądanej struktury gruzełkowatej. Dzięki temu gleba lepiej magazynuje wodę i plantacja pozostaje dłużej odporna na suszę. Wyraźną korzyścią wynikającą z zastosowania Efektywnych Mikroorganizmów jest stymulacja prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego rośliny. Zawarte w preparacie mikroorganizmy poprawiają przyswajalność i dostępność składników pokarmowych zarówno pochodzących z samej gleby jak i dostarczonych poprzez nawożenie.
Efektywne Mikroorganizmy są szczególnie polecane na plantacje, w których zniszczona struktura gleby zaburza obieg wody i składników pokarmowych, co mocno ogranicza potencjalne plony.
Preparaty EM doskonale sprawdzają się w każdym systemie uprawy malin i roślin o zbliżonej technologii produkcji. Dzięki nim uzyskujemy obfity zbiór owoców o doskonałych parametrach handlowych.
Polecany wariant zastosowania Technologii EM® w uprawie maliny.
I typ zabiegu: Oprysk gleby przed założeniem plantacji lub wiosenny oprysk na plantacje istniejące.
Zaszczepienie gleby jest najważniejszym zabiegiem. Pozwala on na poprawienie parametrów gleby i wspomożenie malin w początkowym etapie wegetacji. Sugerowana dawka EM Naturalnie Aktywny w tym zabiegu wynosi od 20 l w minimum 500 litrach wody/1 hektar
Zaleca się wykonanie oprysku i wymieszanie gleby przed założeniem plantacji lub wykonie oprysku na plantacjach istniejących na wilgotną glebę. Preparat można zaaplikować równolegle z nawożeniem plantacji. Przy fertygacji należy zastosować takie same dawki preparatu. Jeśli gleba jest sucha należy zastosować większą ilość wody jako nośnik lub wykonać oprysk wieczorem. Przy plantacjach istniejących polecamy dodatek do pierwszego zabiegu od 1 do 4 litrów EM5 w zależności od intensywności występowania chorób grzybowych w poprzednich latach.
II typ zabiegu: Oprysk bezpośrednio na rośliny (dolistnie).
Efekt zabiegu to profilaktyka, ochrona i stymulacja wzrostu. W uprawie malin warto wykonać taki zabieg przynajmniej raz przed okresem kwitnienia i raz na zielony owoc. W tym zabiegu polecamy połączenie działania EM Naturalnie Aktywny z preparatami EM5 lub EM Ogród.
Zalecana dawki: 10 l EM Naturalnie Aktywny łącznie z 2 l EM5 lub 2l EM Ogród w minimum 500 litrach wody na hektar. Zabieg najlepiej wykonać dyszami średnio lub drobnokroplistymi.
- Oprysk z dodatkiem EM Ogród zabezpiecza prawidłowy przebieg fotosyntezy i stymuluje wzrost roślin. Ma również działanie regeneracyjne. Doskonale sprawdza się po zahamowaniach wzrostu związanych z niekorzystną pogodą
- Oprysk z dodatkiem EM-5 ma przede wszystkim działanie profilaktyczne w walce z chorobami maliny. Zabiegi z EM-5 można przeprowadzać w trakcie zbiorów dla zabezpieczenia doskonałej kondycji i jakości owoców
- Najlepsze terminy na wykonanie tego typu zabiegów to warunki stresowe dla rośliny
- Konieczne jest zachowanie karencji po chemicznych zabiegach fungicydowych przynajmniej 7 dni przed lub 7 dni po oprysku EM
- Zabiegi z EM można wykonywać w trakcie opadów bez utraty ich efektywności, gdy skuteczność innych zabiegów ochronnych jest ograniczona
- Zabieg EM w czasie zbiorów wpływa pozytywnie na jakość dojrzewających owoców, jest w pełni bezpieczny dla ludzi i nie ma okresu karencji od oprysku do zbiorów
- Owoce maliny z plantacji z EM, dłużej pozostają jędrne, zdecydowanie wolniej puszczają soki i kwalifikują się do wyższych klas jakościowych
III typ zabiegu: Oprysk po zbiorach
Zabieg ma dwie podstawowe korzyści. Z jednej strony ma na celu zagospodarowanie resztek, z drugiej strony zabezpiecza glebę i rośliny przed rozwojem chorób. Oprysk taki można wykonać zarówno bezpośrednio po zakończeniu zbiorów jak i po opadnięciu liści.
Oprysk EM-Naturalnie Aktywnym i opcjonalnie EM-5 w proporcji od 20 l EM-NA łącznie z 2 litry EM-5 w minimum 300 litrach wody na hektar.
IV typ zabiegu: Produkcja sadzonek/poprawa przyjęć przy zakładaniu plantacji.
Korzyści w postaci wyrównanych sadzonek z doskonale rozwiniętym systemie korzeniowym, co przełoży się na bardzo dobre przyjęcia rozsady i równomierny rozwój roślin.
Produkcja sadzonki
Stosujemy preparat EM Ogród. Roztworem 1% preparatu zraszamy (0,1 litra EM Ogród na 10 litrów wody) rozsadnik w proporcji 10 litrów roztworu na około 15 metrów kwadratowych rozsady. W razie potrzeby roztwór można wpłukać głębiej polewając rozsadę dodatkową warstwą wody. W czasie produkcji sadzonek zabieg roztworem EM-Ogród warto powtórzyć do 3 razy.
Gotowe sadzonki
EM Ogród skutecznie poprawi przyjęcia sadzonek bezpośrednio w trakcie zakładania plantacji. Zamoczenie korzeni w roztworze 1:20 (50 ml preparatu na 1 litr wody) wyraźnie poprawia start maliny na nowozakładanej plantacji i jest szczególnie polecane na sadzonki uszkodzone, o nie najwyższej jakości oraz gdy sadzenia dokonujemy w niekorzystnych warunkach pogodowych. Sadzonki, do których produkcji został użyty wcześniej EM Ogród nie wymagają tego typu zabiegu.
Dodatkowe uwagi:
Dawka większa startowa niż 20 litrów EM Naturalnie Aktywny polecana jest dla gleb zlewnych i ze zniszczoną strukturą erozji.
Preparatów EM nie należy stosować łącznie z preparatami grzybobójczymi. Jeśli to możliwe zaleca się wykonać zabieg EM na 7 dni przed lub 7 dni po zastosowaniu środków grzybobójczych i herbicydów.
Zabiegi EM w trakcie wegetacji można połączyć z nawożeniem plantacji.