Aby zapewnić doskonałe warunki do wzrostu i kwitnienia roślin doniczkowych należy podlewać je wodą uzdatnioną rurkami ceramicznymi, raz w tygodniu dodać 1 nakrętkę EM Ogród na 1 l wody do podlewania. Do flakonu z kwiatami ciętymi należy włożyć 3–6 rurek. Jedną rurkę lub szczyptę proszku ceramicznego Super Cera należy umieścić w doniczce. Wielbiciele kwiatów, którzy zaczynają stosować EM, jako pierwszy sukces podają to, że kwiaty, które w zasadzie już zamierzali wyrzucić, wracają do formy. Przyczyną tego jest garść rurek włożona do wody do podlewania kwiatów.
Ta metoda jest bardzo skuteczna w przypadku uprawy orchidei. Orchidee szczególnie reagują na wodę z rurkami. Jeśli do wody do podlewania na 1 l tygodniowo doda się 1 nakrętkę EM Ogród, to świat mikroorganizmów w doniczce zostanie na nowo uporządkowany. Nieprzyswojone substancje odżywcze są ponownie mobilizowane, przez co kwiaty rosną bujniej. Podczas prób w Zakładzie Badawczo-Doświadczalnym Ogrodnictwa w Straelen nad Dolnym Renem ten efekt był wyraźnie widoczny. W dodatkowym eksperymencie wykazano, że w ziemi, która miała większą domieszkę kompostu i dodatkowo została wzbogacona 10% bokashi, rosły najpiękniejsze fiołki alpejskie. Były one podlewane wodą, która dodatkowo zawierała 0,1% EM Ogród. Ta próba pokazuje, że ziemia o większej zawartości przekształcalnych substancji organicznych jest lepsza dla kwiatów. Bokashi i kompost są dla nich dobrym podłożem. Jeśli rozkładem kierują Efektywne Mikroorganizmy, to sukces jest pewny.
Jeśli chodzi o orchidee, rozkład należy zainicjować w specjalnej ziemi do orchidei albo w pewnych określonych warunkach. Jedną z naszych orchidei podlewaliśmy EM1 dodanym do wody. Ten zabieg miał zauważalny wpływ na liście. Ale w takiej fazie nie powstają kwiaty. Przerzuciliśmy się więc na wodę, w której były zanurzone rurki. Po pół roku rozwinęły się wspaniałe kwiaty, które cieszyły nasze oczy przez cztery tygodnie. Te rośliny kwitną 2–3 razy w roku. Nasze rośliny zasilamy także w inny sposób. Do każdej doniczki wkładamy albo jedną rurkę ceramiczną, albo szczyptę proszku ceramicznego. W profesjonalnych uprawach ogrodniczych zalecamy wymieszanie z ziemią do kwiatów dwóch łyżek proszku ceramicznego EM Super Cera na 100 l ziemi. Żeby można było dobrze rozmieszać proszek z ziemią, zalecamy wymieszać ceramikę w dwóch łopatkach ziemi i rozmieszać tę ilość w pozostałej ilości ziemi. W przeciwnym razie trudno będzie dobrze wymieszać tak niewielką ilość proszku ceramicznego w dużej ilości ziemi. Także w przypadku kwiatów ciętych ceramika pomaga w tym, żeby dłużej się nimi cieszyć. Dodaje się 3–6 rurek ceramicznych do wody, która dzięki temu dłużej pozostaje świeża.
Właśnie wylaliśmy wodę z flakonu,w którym przez 3 tygodnie stały gałązki forsycji. Przez cały ten czas woda nie była zmieniana, a mimo to się nie zepsuła. Im dłużej woda się nie psuje i nie zacznie brzydko pachnieć, tym dłużej kwiaty mogą w niej stać. W przypadku róż różnicę między wodą polepszoną a wodociągową widać bardzo wyraźnie. W normalnej wodzie często zdarza się, że płatki zaczynają gnić od środka. Płatki kwiatów stojących we flakonie z wodą z rurkami najczęściej zaczynają żółknąć od zewnątrz. Jeśli będą Państwo obserwować róże w ogrodzie, to zauważą Państwo, że kwiaty na żywej łodydze zaczynają zasychać od zewnątrz. Z tej obserwacji wnioskujemy, że ceramika we flakonie stwarza warunki podobne do panujących w przyrodzie. Dlatego kwiaty obumierają tak samo jak w naturze.
Źródło: “Dom i ogród” Ernst Hammes