Uprawa ziół z wykorzystaniem Technologii EM - GREENLAND Skip to main content

Uprawa ziół, to szczególne wyzwanie dla rolnika. Uprawy te wymagają dużego nakładu pracy ludzkiej już od wysiewu aż do zbiorów. Wiele zabiegów związanych jest z fizyczną pracą rolnika na polu, nie da się ich zastąpić maszynami, czy też zabiegami chemicznymi. Zioła są wrażliwe na niekorzystne warunki klimatyczne a choroby radykalnie obniżają plony i parametry roślin. Właściwości Efektywnych Mikroorganizmów przekładają się na sukces w tych wyjątkowo wymagających uprawach.

Uprawa ziół z wykorzystaniem Technologii EM - obrazek

Przykładowe rośliny: Majeranek (Origanum majorana), Melisa (Melissa officinalis), Rumianek (Matricaria chamomilla), Tymianek (Thymus vulgaris), Oregano (Origanum vulgare), Kozłek Lekarski (Valeriana officinalis), Arcydzięgiel Litwor (Angelica archangelica), Szałwia (Salvia officinalis), Dziurawiec (Hypericum performatum), Mięta (Mentha piperita) i inne.

Zalety pracy z Efektywnymi Mikroorganizmami w uprawach ziół:

  • wyższy plon o lepszej jakości handlowej, co przejawia się większą zawartością olejków i intensywniejszym wybarwieniem roślin, czy też finalnego produktu
  • mniejsze problemy z chorobami i szkodnikami (często ich całkowite wyeliminowanie), co zdecydowanie zmniejsza koszty produkcji
  • ograniczenie negatywnych następstw monokultury
  • zmniejszenie wydatków na materiał siewny

Metody aplikacji preparatów zależą od rodzaju uprawy, przy pewnych ich rodzajach niektóre nie będą wykorzystywane:

  • oprysk w trakcie przedsiewnej uprawy gleby
  • produkcja rozsady, podział kłączy i zaprawianie nasion
  • oprysk bezpośrednio na rośliny (dolistnie)
  • oprysk po pokosach

Uniwersalny model zastosowania Technologii EM® w uprawie ziół
Podstawowe roczne dawki preparatów na 1 hektar wynoszą:

  • EM Naturalnie Aktywny od 40 do 80 l
  • EM5 od 2 do 15 l
  • EM Ogród do 20 l

I typ zabiegu: w trakcie przedsiewnej uprawy gleby.
Zaszczepienie gleby jest najważniejszym zabiegiem.
Podstawowa dawka EM Naturalnie Aktywny w tym zabiegu wynosi od 20 l do 40 l/ha w minimum 300 litrach wody i opcjonalnie od 1 do 4 litrów EM5, w zależności od intensywności występowania chorób grzybowych w poprzednich latach. W przypadku braku zmianowania uprawy zalecana wyższa dawka preparatu. Zabieg najlepiej wykonać przed siewem lub przed wysadzaniem rozsad, po ustąpieniu nocnych przymrozków. Zaleca się po oprysku wymieszanie gleby (np. bronowanie).
Oprysk przedsiewny ma dodatkową korzyść, którą szczególnie warto wykorzystać w uprawie ziół. Pozwala ona na skuteczniejsze wyeliminowanie chwastów – warto dobrać odpowiednie dawki herbicydów i wykorzystać fakt zwiększonej siły kiełkowania i obfitszych wschodów niepożądanych roślin.
W ten sam sposób postępujemy, gdy uprawa nie jest jednoroczna.

II typ zabiegu: oprysk bezpośrednio na rośliny (dolistnie).
Efekt zabiegu to profilaktyka, ochrona i stymulacja wzrostu.
Oprysk EM Naturalnie Aktywny i EM5 w proporcji 10 l EM Naturalnie Aktywny łącznie z 2 litry EM5 w minimum 300 litrach wody na hektar.
Opcjonalnie w przypadku, gdy zależy nam na intensyfikacji wzrostu lub regeneracji rośliny po warunkach stresowych preparat EM Naturalnie Aktywny można zastąpić preparatem EM Ogród zmniejszając jego dawkę proporcjonalnie o połowę(zachowując minimalną dawkę wody na zabieg).
Zabieg tego typu należy wykonać przynajmniej 2 razy w trakcie wegetacji, najczęściej zachodzi potrzeba wykonania 3 i więcej takich oprysków.
Konieczne jest zachowanie karencji po zabiegach herbicydowych przynajmniej 10 dni od oprysku herbicydem. Zabieg najlepiej wykonać dyszami średnio lub drobnokroplistymi.

Najlepsze terminy na wykonanie tego typu zabiegu to:

  • warunki stresowe dla rośliny (opryski przed, po i w trakcie warunków stresowych)
  • bezpośrednio przed mechanicznymi zabiegami usuwania chwastów i spulchniania gleby (uzyskamy wzmocnienie efektu spulchnienia ziemi oraz zasiedlimy EM’ami wmieszane w glebę ścięte chwasty – nie będą one pożywką dla patogenów i szybciej się rozłożą)
  • opady deszczu

III typ zabiegu: oprysk po pokosach.
Polecany przy ziołach, w których zbiera się więcej niż jeden pokos (np. melisa).
Zabieg ma dwie podstawowe korzyści. Z jednej strony ma na celu zagospodarowanie niezebranych resztek plonu, z drugiej strony wpływa na optymalne odbicia roślin i zabezpiecza je przed atakami chorób, na które rośliny są mocno narażone w tym okresie.
Oprysk EM Naturalnie Aktywny i EM5 w proporcji 10 l EM Naturalnie Aktywny łącznie z 2 litry EM5 w minimum 300 litrach wody na hektar. Preparat EM Naturalnie Aktywny można zastąpić preparatem EM Ogród zmniejszając jego dawkę proporcjonalnie o połowę (zachowując minimalną dawkę wody na zabieg).

IV typ zabiegu: produkcja rozsady i zaprawianie nasion.
Korzyści w postaci zmniejszenia kosztów wysiewu o min. 10 %, oraz wyrównania wschodów i równomiernego rozwoju roślin.

Rozsada
Przy roślinach, przy których wykorzystuje się rozsady (np. kozłek lekarski), zaleca się ich przygotowanie z zastosowaniem preparatu EM Ogród. Roztworem 1% preparatu zraszamy (0,1 litra EM Ogród na 10 litrów wody) rozsadę w proporcji 10 litrów roztworu na 10 metrów kwadratowych rozsady. W razie potrzeby roztwór można wpłukać głębiej polewając rozsadę dodatkową warstwą wody. W czasie produkcji rozsady zabieg roztworem EM Ogród powtarzamy do 5 razy. Ostatni raz podlewamy rozsadę w dniu sadzenia, dodając do 10 litrów roztworu EM Ogród 20 ml preparatu EM5.

Zaprawianie nasion
Na jeden kilogram nasion zużywamy do 10 ml preparatu EM Ogród. Efektem zaprawienia nasion jest maksymalna redukcja porażeń, szybkie i wyrównane wschody oraz zwiększona siła kiełkowania pozwalająca ograniczyć ilość wysiewanych nasion.
Istotne jest jak najszybsze wysianie nasion zaprawionych w ten sposób( tego samego dnia).
Zaprawiania tego typu nie wykonujemy jeśli dysponujemy materiałem siewnym już wcześniej zaprawionym.

Podział kłączy
Przy rozmnażaniu wegetatywnym spryskać kłącza 5% roztworem preparatu EM Ogród. Zabieg wykonać bezpośrednio przed wprowadzeniem kłączy do gleby.

Uwagi dodatkowe:

  • zwiększone dawki i częstotliwość stosowania preparatu EM-5 zabezpieczają rośliny przed chorobami grzybowymi i odstraszają szkodniki, działają szczególnie skutecznie na mszyce i przędziorki
  • warunkiem skuteczności zabiegów ochronnych w trakcie wegetacji jest wcześniejsze zaszczepienie gleby
  • warunki suszy nie blokują działania preparatów EM, należy jednak zwiększyć ilość wody i zgodnie z dobrą praktyką rolniczą po prostu nie wykonywać zabiegów w pełnym słońcu
  • warto zmniejszyć wielkość dawki NPK o 10%, a zaoszczędzoną kwotę przeznaczyć na dobrej klasy preparat zawierający mikroskładniki
  • kolejne lata stosowania Technologii EM® zwiększają i utrwalają pulę korzyści związanych z glebą.