Czy potrzebny jest EM w ogrodzie? - GREENLAND Skip to main content

Kiedy zaczyna się stosować EM w ogrodzie, trzeba przykładać wagę do zasad odżywiania roślin. Tylko tam, gdzie jest coś, może powstać coś innego. Przemysłowa produkcja roślin bez nawożenia nie jest możliwa. Szkoda, że według obiegowej opinii w rolnictwie ekologicznym nie ma nawożenia.

Czy potrzebny jest EM w ogrodzie - obrazek

Rolnicy ekologiczni stosują nawożenie substancjami organicznymi, a nie łatwo rozpuszczającymi się w wodzie nawozami, znanymi jako »nawozy sztuczne«. Jeśli więc mają Państwo ogród, w którym stosowali Państwo kompost i inne nawozy organiczne, to stosowanie EM będzie dość proste. To, czy wydanie pieniędzy i stosowanie EM w Państwa ogrodzie ma sens i czy mogą Państwo oczekiwać lepszego wzrostu roślin, muszą Państwo ocenić sami, polegając na własnych zmysłach. Jeśli mają Państwo bujnie rosnące i zdrowe rośliny, a tzw. szkodniki nie wyrządzają szkód w Państwa ogrodzie, to może to oznaczać, że zastosowanie EM nie przyniesie zbyt wielkich korzyści.

Jeśli sprawdzając zapach ziemi w swoim ogrodzie stwierdzą Państwo, że ziemia cudownie pachnie leśną ziemią, to właściwie został osiągnięty optymalny poziom.

Jeśli natura znajduje się w optymalnym stanie, to niczego nie można zmienić. Wtedy mogą sobie Państwo darować wydatki na EM .

Jeśli jednak stwierdzą Państwo, że gleba lekko lub intensywniej pachnie pleśnią, to jest to wskazówka, że skład mikroorganizmów glebowych wymaga zmiany. Właściwego zapachu gleby powinni się Państwo najpierw nauczyć, wąchając garść gleby leśnej, pobranej ze skraju lasu, gdzie jest wystarczająca ilość powietrza, materii organicznej i wilgotności.

To jest przyjemne uczucie, gdy się włoży rękę do tak miękkiej gleby. Proszę potem przysunąć garść ziemi do nosa i rozkoszować się jej korzennym zapachem. Ten zapach pochodzi od wielu mikroorganizmów, a zwłaszcza od grzybów. Jeśli mają Państwo odwagę, to proszę spróbować smaku gleby koniuszkiem języka. Dobra gleba ma smak potrawy ze świeżych grzybów leśnych, zebranych wczesną jesienią. Taka gleba jest produktywna. W niej mikroorganizmy trawią materię organiczną i oddają ją roślinom w optymalnej formie.

Jeśli chcą Państwo cieszyć się swoim ogrodem, to powinni Państwo stworzyć w nim taką glebę.

Autor: Ernst Hammes, “Dom i ogród”