Mikroorganizmy na usługach bio dezynfekcji - GREENLAND Skip to main content

 

Słowa „czystość”, „higiena”, „dezynfekcja” odmieniamy dziś przez wszystkie przypadki i we wszystkich językach. Rozumiemy je najczęściej jako „pozbycie się z otoczenia wszelkich drobnoustrojów”. Jesteśmy epatowani telewizyjnymi reklamami środków dezynfekcyjnych i antybakteryjnych, które sugerują, że wszystkie bakterie powodują choroby – to tylko tak zwana pół prawda. W rzeczywistości świat drobnoustrojów dzieli się na patogeny i na pożyteczną mikroflorę, niezwykle pożądaną w naszym świecie.

Segreguj, kompostuj, organko - obrazek

Oczywiście w obliczu obecnej sytuacji konieczne jest stosowanie się do wszelkich zaleceń inspekcji sanitarnych i dezynfekowanie pomieszczeń i urządzeń. Musimy mieć jednak świadomość, że sterylizacja jest silnym, krótkotrwałym działaniem, które zabija wszelkie drobnoustroje, zarówno groźne patogeny, jak i pożyteczną mikroflorę. Po dokonanej dezynfekcji mamy zatem dwie możliwości – albo pozostawiamy wyczyszczone powierzchnie, na których po jakimś czasie z całą pewnością osiądą ponownie przypadkowe drobnoustroje, albo świadomie zasiedlimy je wyselekcjonowanymi i przyjaznymi dla nas mikroorganizmami. To drugie rozwiązanie pozwoli na zaszczepienie naszego otoczenia przez mikroorganizmy, które będą stanowić naturalną biologiczną barierę.

Badania na temat skuteczności biologicznych sposobów oczyszczania powierzchni z patogenów prowadziło wiele ośrodków badawczych, zarówno w szpitalach, jak i przemyśle spożywczym. Za skuteczność preparatów zawierających Efektywne Mikroorganizmy w tym zakresie odpowiadają między innymi bakterie kwasu mlekowego, które nadają im kwaśny odczyn (pH 3,5) niekorzystny dla przetrwania patogenów, w tym wirusów. Właściwości te wykorzystywali również niedawno mieszkańcy południowokoreańskiego miasta Busan Gijang-gun do walki z obecną pandemią (źródło: https://bit.ly/3ajRRPQ). Nasza firma również zaraz po stwierdzeniu pierwszych przypadków w kraju przekazała lokalnym zaprzyjaźnionym przedszkolom oraz wszystkim pracownikom do użytku domowego środki odkażające oraz preparat do bio dezynfekcji.

Jednym z ekologicznych środków do odświeżania i utrzymywania czystości posiadającym te właściwości jest EM White Refresh. Stosowanie preparatu w domu i w biurze polega na przejmowaniu inicjatywy i zwiększaniu populacji dobrych mikroorganizmów. Preparat zawiera naturalne kwasy organiczne i enzymy pozyskiwane z fermentacji Efektywnych Mikroorganizmów® z sokami owocowymi. Jest bogaty w naturalne antyutleniacze. Środek można stosować w rozcieńczeniu z wodą (50 ml na 5 litrów wody), myjąc czy zamgławiając pomieszczenia za pomocą domowych rozpylaczy. Dodatkowym efektem tego typu zabiegu jest zwiększenie wilgotności powietrza, które zdaniem ekspertów jest dobra praktyką przy epidemii (źródło: https://bit.ly/3bi9yQ2), bowiem wysuszona śluzówka jest bardziej podatna na wirusy i inne patogeny.

Pamiętajmy, że najliczniejszą formą życia na ziemi są mikroorganizmy, a w naszym ciele i wokół nas żyje niewyobrażalna liczba bakterii (około jednego miliarda bakterii na osobę). Wypełniają nawet powietrze do tego stopnia, że z każdym wdechem pochłaniamy ponad 50 000 mikroorganizmów, co uniemożliwia wyeliminowanie ich z naszego codziennego życia. Otaczajmy się zatem tymi, które mają na nas dobroczynny wpływ, i które będą stanowiły biologiczną tarczę przed patogenami.