EM Multi Grower – wzmocnienie roślin od początku wegetacji - GREENLAND Skip to main content

EM Multi Grower to organiczny stymulator wzrostu zalecany do zaprawiania nasion przed wysiewem lub stosowania w formie oprysku w początkowej fazie wegetacji. Produkt zawiera kompleks Efektywnych mikroorganizmów EM® (bakterie kwasu mlekowego, fotosyntetyzujące, azotowe, drożdże i promieniowce) oraz cenne metabolity EM, tj. witaminy, mikroelementy, aminokwasy, antyoksydanty i enzymy. Bogactwo tych stymulatorów wzrostu pochodzenia mikrobiologicznego sprawia, że EM Multi Grower nazywany jest także mikrobiologiczną szczepionką.

EM Multi Grower wpływa korzystnie na przebieg procesów życiowych roślin, stymuluje wschody i optymalny rozwój systemu korzeniowego, poprawia wzrost i rozwój oraz podnosi tolerancję roślin na warunki stresowe. Jest też zalecany do wspomagania regeneracji uszkodzeń roślin spowodowanych atakami patogenów, szkodników, działaniem fitotoksycznym innych produktów, czy działaniem niekorzystnych czynników, np. susza, gradobicie, nadmierna wilgotność gleby. Ponadto wzmacnia odporność roślin i jest sprzymierzeńcem w kontrolowaniu chorób odglebowych.

Ocena skuteczności EM Multi Grower w ograniczaniu sprawców zgorzeli siewek w rzepaku i pszenicy ozimej była przedmiotem badań przeprowadzonych w Instytucie Ochrony Roślin PIB w Poznaniu. W trakcie doświadczeń wazonowych w warunkach szklarniowych oceniano także dodatkowe parametry, m.in. wschody roślin oraz cechy biometryczne: długość i wagę korzeni oraz części nadziemnej.

Otrzymane wyniki potwierdziły, że EM Multi Grower jest w stanie skutecznie ograniczać porażenie roślin pszenicy zgorzelą siewek, a także  lub istotnie podnosić skuteczność działania popularnych zapraw nasiennych w zakresie zwalczania zgorzeli siewek w pszenicy i rzepaku.

Ocena biometryczna roślin pszenicy wykazała, że po zastosowaniu zapraw z dodatkiem EM Multi Grower nastąpił istotny wzrost świeżej i suchej masy części nadziemnej oraz świeżej masy korzeni. Także w przypadku doświadczeń w rzepaku ozimym poprawie uległy masa części podziemnej i nadziemnej oraz długość korzeni. Znacznie lepsze były też wschody – nawet o ponad 60% w porównaniu do kontroli.

Źródło wykresów: Ocena skuteczności preparatów EM w ograniczaniu sprawców zgorzeli siewek w pszenicy ozimej i rzepaku ozimym, IOR – PIB, Zakład Mikologii, 2017

Zalecenia stosowania EM Multi Grower:

Zakres stosowania Dawka Uwagi
Zaprawianie nasion

  • zboża
  • bobowate
 

250 ml/100 kg
500 ml/100 kg

 

1 – 7 dni przed siewem; można stosować na już zaprawione nasiona, np. w drodze namaczania nasion w 5% roztworze przez 5 min.

Zabiegi nalistne w celu stymulowanie wzrostu i regeneracji upraw

2 – 10 l/ha lub
Multi Grower 2 – 5 l/ha + Naturalnie Aktywny 10 l/ha

min. 200 l wody, w fazie intensywnego wzrostu lub interwencyjnie po ustąpieniu stresu, w celu ratowania upraw, na które zadziałały niekorzystne czynniki

Produkcja rozsady (więcej informacji tutaj)

roztwór 1%
(np. 1 l/100 l wody)

podlewać 3-krotnie w cyklu produkcji

Fertygacja

roztwór 0,1%
(np. 10 ml/100 l wody)

stosować raz na 2 tygodnie

Produkcja z sadzonek i materiału szkółkarskiego

3% roztwór
(np. 3 l na 100 l wody)

moczyć korzenie przed wysadzeniem przez 5 min.

Na wszelkie pytania dot. właściwości produktu EM Multi Grower oraz jego stosowania z przyjemnością odpowiedzą nasi DORADCY TERENOWI. Zachęcamy do kontaktu!