Terminarz zabiegów Efektywnymi Mikroorganizmami w sadzie - GREENLAND Skip to main content

Efektywne Mikroorganizmy są szczególnie przydatne do stosowania w sadach, w których zdewastowana struktura gleby zaburza obieg wody i składników pokarmowych, a to mocno ogranicza potencjalne plony, oraz w tych sadach, w których prowadzona jest intensywna produkcja z użyciem chemicznych środków ochrony roślin i nawozów mineralnych. Preparaty zawierające EM nie mają okresu karencji oraz doskonale sprawdzają się w każdym systemie prowadzenia upraw sadowniczych. Preparaty mikrobiologiczne EM można zastosować w dowolnym okresie wegetacji roślin lub podczas zakładania i prowadzenia ochrony plantacji. Zabiegi można wykonać podczas opadów deszczu bez ryzyka obniżenia skuteczności preparatu działania produktu.

Terminarz zabiegów EM w sadzie - obrazekI. Początek wiosny, pojawienie się pąków liściowych (zaszczepienie gleby produktem dla poprawy jej struktury oraz wspomagająco w zapobieganiu występowania chorób).
Pierwszy wiosenny zabieg preparatem należy przeprowadzić w momencie pojawiania się pąków liściowych. EM Naturalnie Aktywny w dawce od 20 l do 40 l łącznie z EM5 w dawce 2–4 l/ha. Najkorzystniej jeśli rośliny zostaną pokryte cieczą w taki sposób, aby jej nadmiar spłynął do wilgotnej gleby. Jeśli głównym zadaniem preparatu ma być tylko poprawa struktury gleby, to zabieg można wykonać bezpośrednio na wilgotną glebę, np. za pomocą belki herbicydowej.

II. Faza pąka, przed rozpoczęciem kwitnienia (biologiczne wspomaganie ochrony przed patogenami i odstraszanie szkodników. Zabieg należy przeprowadzić w dawce od 10 l do 40 l EM Naturalnie Aktywny łącznie z 3 l do 6 l EM5. Ilość wody, dysze i ciśnienie robocze dobrać tak, aby jak najdokładniej pokryć rośliny preparatem.

III. Koniec kwitnienia, początek zawiązywania owoców. W tym okresie przeprowadzamy zabieg jak w punkcie II. Efektywne Mikroorganizmy i wyciągi roślinne zawarte w EM5 wpływają stymulująco na rośliny, wspomagając ich naturalną wytrzymałość na niekorzystne warunki i wspomagają ochronę roślin przed szkodnikami i patogenami.

IV. Wzrost owoców, przed okresem dojrzewania (korzystny wpływ na jakość owoców).
Podczas wzrostu i dojrzewania owoców są one stale narażone na infekcje i atak ze strony szkodników. Aby wspomóc ich ochronę, zalecamy w tym czasie jeszcze jeden zabieg EM Naturalnie Aktywnym i EM5 jak w punkcie II. Zabieg ten ogranicza pękanie owoców i przyspiesza regeneracje uszkodzeń wywołanych przez gradobicia W przypadku uszkodzenia roślin na skutek niekorzystnego przebiegu warunków atmosferycznych zalecamy zastosować EM Ogród w dawce od 2 l do 5 l na 1 ha. Zabiegi EM’ami można wykonywać aż do samego zbioru owoców (nie mają one karencji), gdyż pozytywnie wpływają na ich jakość.

V. Po zbiorze owoców (rozkład opadających liści oraz wspomożenie regeneracji roślin i gleby).
Zabieg preparatem EM Naturalnie Aktywny i EM5 należy przeprowadzić już po zbiorze owoców. Preparat powinien pokryć rośliny lub opadłe liście i owoce, a także dostać się do gleby. EM5, który wzmacnia efekt ograniczania patogenów będących zagrożeniem dla roślin wiosną. Podstawowa dawka EM Naturalnie Aktywny w tym zabiegu wynosi do 40 l/ha.

VI. Zakładanie plantacji (produkcja sadzonek i drzewek najwyższej jakości z doskonale rozwiniętym systemie korzeniowym oraz poprawa ich przyjęć)

Produkcja sadzonek
Stosujemy preparat EM Ogród. Roztworem 0,5% (0,05 litra EM Ogród na 10 litrów wody) preparatu zraszamy drzewka lub sadzonki w ilości 10 litrów roztworu na około 15 metrów kwadratowych szkółki. W razie potrzeby roztwór można wprowadzić głębiej polewając sadzonki dodatkową ilością wody. Na tym etapie produkcji sadzonek lub drzewek zabieg roztworem EM Ogród warto powtórzyć nawet 3 razy.

Gotowe sadzonki
Zastosowanie EM Ogród skutecznie poprawi przyjęcie sadzonek lub drzewek i ich wigor po posadzeniu na miejsce stałe. W tym celu należy zanurzyć ich korzenie w roztworze 1:20 (50 ml preparatu na 1 litr wody). Produkt ten jest szczególnie polecany w przypadku sadzonek lub drzewek uszkodzonych lub przypadku, gdy w okresie zakładania plantacji lub w czasie przyjmowania się nowo posadzonych roślin występują niekorzystne warunki atmosferyczne. Sadzonki, podczas produkcji których został użyty wcześniej EM Ogród nie wymagają tego typu zabiegu.

Przygotowanie gleby pod sad
Preparat EM Naturalnie Aktywny można zastosować doglebowo na etapie przygotowania gleby pod przyszłe nasadzenia. Wymaga on wymieszania z gleba po zastosowaniu. Zabieg ten poprawia strukturę gleby i obieg składników pokarmowych oraz korzystnie wpływa na przyjęcie roślin i ich wzrost Zalecana dawka na 1 ha: od 20 l do 60 l EM Naturalnie Aktywny.

W przypadku Technologii EM niezwykle istotna jest możliwość przeprowadzania zabiegu w czasie deszczu, kiedy ograniczona może być efektywność stosowanych chemicznych środków ochrony roślin. Często pozwala to na zachowanie okresu karencji i wpływa na ułatwienie przenikania Efektywnych Mikroorganizmów w głąb gleby z wodą opadową Zabiegi oryginalnymi EM’ami w trakcie wegetacji można przeprowadzić łącznie z nawożeniem plantacji. Rekomendowane jest zachowanie kilkudniowego okresu przerwy pomiędzy zabiegami Efektywnymi Mikroorganizmami® a chemicznymi środkami ochrony roślin. Jeśli to niemożliwe, zabieg z użyciem EM należy przeprowadzić jako pierwszy.